Dnes se většinou zabýváme problematikou otvorů do slinuté dlažby (gress), protože do obkladu vyvrtáme otvor poměrně jednoduše – často nám k tomu stačí jen obyčejný vidiový vrták. Na druhou stranu si lidé často myslí, že mají na stěně obklad, a přitom se jedná o slinutou dlažbu. Zde s obyčejným vrtákem narazíme nebo můžeme vrtaný materiál poškodit – například praskne. Vrták nezajíždí do dlažby a v místě vrtu se přehřeje. Rozpálená dlažba pak praskne. Případně použijeme příklep na vrtačce a dlažba opět praskne.
Jak je vrtaná dlažba tlustá?
Interiérové dlažby mají obvykle tloušťku okolo 1 cm, ale venkovní keramické dlažby se dnes vyrábí s tloušťkou 2-3 cm. Díky tomu je můžete položit na terče (jsou nosné). Dlažba tlustá 2 cm je také více vypálená a tvrdší. Do takové dlažby neuděláte se stejnou diamantovou korunkou o polovinu méně děr než u 1cm dlažby, ale zhruba jen třetinu děr.
Velikost (průměr korunky) má také vliv na životnost. Platí, že s vyšším průměrem narůstá i životnost korunky. Největší rozdíly jsou u malých průměrů (4-20 mm), kde životnost výrazně roste s velikostí. Důležité je ovšem dodržet předepsaný postup – netlačit na korunku velkou silou a dle návodu přichlazovat i korunky za sucha.
O jaký typ korunky se jedná? Povrchový diamant nebo segment?
U povrchového diamantu (korunky FS, FSB, FAJ) je nanesena vrstva diamantu na kovovém těle korunky. Během používání se diamant tupí, ale neobrušuje – vzhledově zůstává stejný. Tyto korunky mají nižší životnost a nižší cenu.