Vytipovali jsme pro vás konkrétní nářadí a nástroje Montolit a k nim nejčastější otázky, na co se naši zákazníci ptají. A samozřejmě jsme k těmto dotazům sepsali i odborné odpovědi. Seznamte se s nimi. Možná zodpoví i vaše poslední otazníky. Zjistěte:

1. Jaká je životnost diamantové korunky? Kolik udělá otvorů do dlažby?
Zde záleží na mnoha faktorech.
- Jaký vrtáte materiál?
- Obklad nebo dlažbu a jaká dlažba?
- Jak tlustý materiál?
- O jaký typ korunky se jedná?
- S povrchovým diamantem nebo celý segment?
- Jaká je velikost (průměr) diamantové korunky?
- Dodrželi jsme správný pracovní postup?
Dnes se většinou zabýváme problematikou otvorů do slinuté dlažby (gress), protože do obkladu vyvrtáme otvor poměrně jednoduše – často nám k tomu stačí jen obyčejný vidiový vrták. Na druhou stranu si lidé často myslí, že mají na stěně obklad, a přitom se jedná o slinutou dlažbu. Zde s obyčejným vrtákem narazíme nebo můžeme vrtaný materiál poškodit – například praskne. Vrták nezajíždí do dlažby a v místě vrtu se přehřeje. Rozpálená dlažba pak praskne. Případně použijeme příklep na vrtačce a dlažba opět praskne.
Jak je vrtaná dlažba tlustá?
Interiérové dlažby mají obvykle tloušťku okolo 1 cm, ale venkovní keramické dlažby se dnes vyrábí s tloušťkou 2-3 cm. Díky tomu je můžete položit na terče (jsou nosné). Dlažba tlustá 2 cm je také více vypálená a tvrdší. Do takové dlažby neuděláte se stejnou diamantovou korunkou o polovinu méně děr než u 1cm dlažby, ale zhruba jen třetinu děr.
Velikost (průměr korunky) má také vliv na životnost. Platí, že s vyšším průměrem narůstá i životnost korunky. Největší rozdíly jsou u malých průměrů (4-20 mm), kde životnost výrazně roste s velikostí. Důležité je ovšem dodržet předepsaný postup – netlačit na korunku velkou silou a dle návodu přichlazovat i korunky za sucha.
O jaký typ korunky se jedná? Povrchový diamant nebo segment?
U povrchového diamantu (korunky FS, FSB, FAJ) je nanesena vrstva diamantu na kovovém těle korunky. Během používání se diamant tupí, ale neobrušuje – vzhledově zůstává stejný. Tyto korunky mají nižší životnost a nižší cenu.
Detailní rozdíly jsme řešili v jednom z předešlých článků. Vyberte si ze způsobů použití diamantového nářadí a přečtěte si o něm veškeré podrobnosti.
2. Jaký kotouč je vhodný na řezání 2cm keramické dlažby za sucha (do úhlové brusky)?
Řezání 2cm dlažby za sucha úhlovou bruskou není ideální řešení. Řezání, stejně jako vrtání tlusté dlažby, je náročné a diamantový kotouč namáháte (opotřebováváte) výrazně víc než na běžnou 1cm dlažbu.
Výrobce Montolit doporučuje kotouč TXH, který se vyrábí v průměru 115, 125 nebo 230 mm. Kotouč je rychlý a aby zvládl vysoké zatížení při řezání 2 cm dlažby, má vyveden diamant do středu kotouče. Jeho nevýhodou je, že je relativně hrubý a řez má velký otřep. Z těchto důvodů naši zákazníci raději používají kotouče CGX 125, CBX 125 nebo CG 125. Jsou velmi oblíbené a používané na normální dlažby (1 cm).
Tomuto tématu jsme se věnovali v jednom z předešlých článků. Přečtěte si další podrobnosti, zhlédněte videa k řezání venkovní dlažby, projděte si konkrétní doporučované nástroje a další pomůcky, které by se vám mohly hodit.
Půjčovna nářadí Montolit
Kotouče se s vodním chlazením nepřehřívají a řez je čistší (bez otřepů). Vodou chlazenou pilu s kotoučem SCXS-T250 si můžete vypůjčit v naší provozovně.
3. Koupil jsem si dlažbu a chci na ni zaoblit hranu (sokl, schodišťový stupeň, lem okolo bazénu). Je to možné?
Vybrali jste si dlažbu, ale váš prodejce keramiky k ní nenabízí sokly nebo schodišťovku se zaoblenou hranou? Chcete si okolo bazénu položit moderní 2cm keramickou dlažbu, ale vadí vám ostrá hrana u lemů bazénu? Tyto detaily a zaoblení můžete vyřešit pomocí fréz FPB (pro rádius) nebo FPE (pro zkosení).
Frézy FPB/FPE jsou určeny pro dodatečné zabroušení hrany na stavbě a vytvoření rádia (FPB) nebo šikmého zkosení pod úhlem 45° (FPE). Použijte je do běžné malé úhlové brusky (115 nebo 125 mm). Upevníte je snadno našroubováním přímo na závit úhlové brusky. Se shora se opírají o glazovanou plochu a z boku o hranu dlažby. Po celé délce s ní pak vytvoříte rovnoměrně zkosenou/zaoblenou hranu.
Frézy FPB se vyrábí na rádius o poloměru 3, 5 nebo 10 mm. Frézy FPE se vyrábí na šikmé zkosení o výšce 3 nebo 5 mm. Velikosti rádia/výšky se mohu mírně odlišovat (1 mm) dle přesnosti dlažby a povrchu glazury (reliéf).
K frézám FPB/FPE doporučujeme použít také brusné/leštící kotouče PDR KIT, pomocí kterých rozleštíte a začistíte zabroušenou hranu. Na zaleštěném hladkém povrchu se pak hůře zachycují nečistoty a lépe se čistí.